Warning: Use of undefined constant DATABASE_SERVER - assumed 'DATABASE_SERVER' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /nfs/c01/h05/mnt/6027/domains/plusvalue.net/html/config.html on line 6
Gizli Müşteri Araştırması, Müşteri Memnuniyeti, Çalışan Memnuniyeti @ PlusValue

Adım Adım Çalışan Memnuniyeti Araştırması

Adım 1: Hedeflerinizin ve Bunlara Uygun Yöntemlerin Belirlenmesi

Çalışan Memnuniyet araştırması sonucunda ölçmek istediğiniz memnuniyet kriterlerini çalışmanın başında belirlemiş olmalısınız. Her ne kadar kullanılabilecek pek çok hazır form bulunsa da çalışmanın size özel tasarlanmış olması kullanılabilir sonuçların elde edilmesi için önemlidir.

Çalışmaya katılacak çalışanların kimliklerinin gizli olup olmamasının çeşitli avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Hedeflerinize en uygun yöntemi belirleyebilmek için bu özelliklere dikkat etmelisiniz. Çalışan isimlerinin formlara yazılması durumunda sonuçlar hakkında çalışanlar ile detaylı mülakatlar yapılarak daha etkin sonuçlara ulaşmak mümkündür. Ancak pek çok çalışan ismini yazdığı formlarda memnun olmadığı kriterlerden bahsederken yeterince dürüst olmamaktadır.

Yapılacak çalışmayı profesyonel bir firmadan destek alarak yapmak hem çalışanların daha rahat olmasını hem de sonuçların daha etkin bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Çalışanların anketi doldururken rahat olmalarının sağlanması önemlidir. Çalışma ortamından izole edilmiş bir toplantı salonunda kağıtta hazırlanmış anket formları çalışanlara doldurtulabileceği gibi anket internet sitelerinden de doldurtulabilir.

PlusValue, tercihinize göre kendi sitesi veya sizin sitenizi kullanarak çalışanlarınızın diledikleri zaman anketi doldurmasına olanak sağlıyor.

Adım 2: Soru Formlarının Hazırlanması

Çalışanlar, bir şirkette çalışmaya başlamak ya da devam etmek kararını alırken aşağıdaki ana başlıkları değerlendirmektedir:

  • Firma Kültürü-Kalite Bilinci
  • İletişim
  • Kariyer Fırsatları-Hedefler
  • Takdir ve Ödüllendirme
  • Takım Çalışması ve İşbirliği
  • Müşterilere Yaklaşım-İletişim
  • Çevresel-Fiziksel şartlar
  • Liderler-Yönetim

Soru formları hazırlanırken bu başlıkların gözden geçirilmesi ve şirketinize uygun olacak şekilde her bir ana başlık altına alt başlıklar eklenmelidir.

Ayrıca, çalışanların bulunduğu departmanlar, şirketinizde çalışma süreleri gibi demografik bilgilerinin alınması daha detaylı incelemelerin yapılmasına fırsat verir.

Hazırlanacak soru formunun, çalışanların kişisel önerilerini maksimum seviyede sunmalarına imkan verecek şekilde tasarlanması önemlidir.

Adım 3: Verilerin Toplanması ve Analizi

Çalışmanın verilerinin elektronik (bilgisayar) ortamına aktarılıp değerlendirilmesi en etkin ve en yaygın kullanılan yöntemdir.

Kriterler arası ilişkilerin bulunması, ayrıca, geçmiş dönemlere ait veriler güncel çalışmalar ile kıyaslanarak daha geniş raporlar elde edilebilir.

Daha fazla bilgi için Çalışan memnuniyeti konulu makalelerimizi okumanızı tavsiye ederiz.

En çok okunan yazılarımız


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /nfs/c01/h05/mnt/6027/domains/plusvalue.net/html/functions.html:256 Stack trace: #0 /nfs/c01/h05/mnt/6027/domains/plusvalue.net/html/functions.html(215): connect_database(NULL) #1 /nfs/c01/h05/mnt/6027/domains/plusvalue.net/html/i_n_c/sagbar.html(21): getMostRead(0, 0, 10, 0) #2 /nfs/c01/h05/mnt/6027/domains/plusvalue.net/html/sayfa.html(94): include('/nfs/c01/h05/mn...') #3 {main} thrown in /nfs/c01/h05/mnt/6027/domains/plusvalue.net/html/functions.html on line 256