Çalışanlarınızı Şirketinize Aşık Edin !

07 Aralık 2006 tarihinde Can Törtop tarafından Çalışan Memnuniyeti kategorisine yazılmış makaledir

Bu yazı bugün 1, toplam 28482 kişi tarafından okunmuştur.
Okuyucularımızdan gelen 205 değerlenirmeye göre bu yazı 10 üzerinden 8.6 puan almıştır.


Aslında bütün yöneticilerin derdi aynı.
Eğitimde, toplantılarda yöneticiler hep aynı şeylerden şikayet ediyorlar :

“Ben bu şirketin yöneticisi olarak çalışanlara pek çok fırsat sunuyorum ancak onlar istekli çalışmıyorlar, ellerini taşın altına koymuyorlar, fedakarlık yapmıyorlar!”
***          

Hep başkalarının bir şeyler yapmasını beklemek bence bir lidere yakışan bir tavır değil. Bana benzer şikayetlerini söyleyen tüm yöneticilere diyorum ki :
“Demek ki aslında yapmanız gerekenleri tam olarak yapamıyormuşsunuz”

Bir yöneticinin çalışanın mutluluğu için bir şeyler yapmaya çalışması çok güzel bir davranış. Ancak, başka firmaların yaptıklarını taklit ederek kendi çalışanlarınızı memnun etmeye çalışmak etkili bir davranış değil. önemli olan sizin firma kültürünüze uygun, sizin çalışanlarınızı memnun edecek, onları şirkete bağlayacak araçları kullanmak. Bunun için çalışanlarınızı iyi tanımanız gerekiyor.

Her şirket için farklı yöntemler geliştirilmeli. Bunları yaparken de çalışanların psikolojik beklentileri göz önünde bulundurulmalı.

Eğer amacımız,
Sadece kendisine verilen görevi yerine getiren ve çevresinde başka neler olduğu ile ilgilenmeyen çalışanlar yerine
inisiyatif kullanan, kendisini ve işini geliştirmeye çalışan, bunun için de fedakarlık yapmaktan kaçınmayan çalışanlara sahip olmaksa
maaşlara yapılan %5-10luk zamlar tek başlarına işimize yaramayacaktır. önce bizim sorumluluk almamız gerekiyor.

Size yöntemler listesi sunmak istemiyorum, çünkü her yöntem her kurumda aynı etkiyi yapmayabilir. Siz işinize uygun yöntemleri kendiniz de kolaylıkla geliştirebilirsiniz. önemli olan çalışanların işe koşarak gelmesini sağlamak.

İşine aşık çalışanlarla çalışmak istiyorsanız onların şu beklentilerini karşılayın:

1- çalışanlarınızı Takdir edin
Sadece çalışanlarınızın değil, çevremizdeki herkesin ortak beklentisi şu : Var olduğunun ve değerli olduğunun kabul edilip gösterilmesi.
Herkes yaptığı olumlu işlerin fark edilmesini istiyor, sadece “BRAVO” diyerek bile olsa takdir edilmek ise insanların iş yerlerinde para kazanmak kadar önem verdikleri bir konu.
çalışanların şirketinize bağlı olmaları için yaptıkları olumlu şeyleri fark edin ve onları anında takdir edin. İnsanları takdir etmek için çok yöntem var, istediğiniz yöntemi kullanın ama mutlaka kullanın, zaman kaybetmeden bir şeyler yapın.

2- Ortak Edin
çalışanlar çalıştıkları şirketin bir parçası olmaktan mutlu olurlar.
Onları karar alma sürecine dahil edin, şirketin kazandığı başarıları onlarla paylaşın, şirket ile ilgili uzun vadeli planlarla ilgili çalışanlara düzenli ve açık bilgiler verin, şirket sorunları ile ilgili çözüm önermelerini bekleyin ve sundukları çözümler ne olursa olsun bunun şirket için ne kadar değerli olduğunu hissettirin.

3- Yaptıkları İşe Kendi İmzalarını Atmalarına Fırsat Verin
çalışanlar yaptıkları işe kendilerinden bir şeyler kattıklarında işlerine daha fazla sarılır, daha fazla özen gösterirler. Elbette her işin bir yapılış şekli var, ama ana kuralların dışına çıkılmadıkça her çalışanın yaptığı işe kendi imzasını atmasına izin verin.
(önemli olan işin başarılı bir şekilde yapılması değil mi? Belki de bu şekilde şirketiniz yepyeni bir yöntem kazanacaktır)

4- çalışanların Görüşlerini Alın, Fikirleri Hayata Geçirin
İnsan ilişkilerinde altın kural : Dinlemek!
çalışanlarınızı da dinleyin.
En yakın olduğunuz kişiler, en çok şey paylaştığınız kişilerdir.
çalışanların da fikirlerini söylemelerine, eleştirmelerine, çözüm önerileri sunmalarına izin verin. Bunların çoğu sizi rahatsız ediyor olabilir, ama bunu belli etmeyin. Hiçbirşey yapamıyorsanız en azından dinleyin, değer verdiğinizi hissettirin.
Söylediklerinin değerlendirileceğinden emin olan çalışanlar daha fazla şey söylemek isteyecektir.

5- Bir Lider Gibi Davranın
İyi bir liderle çalışmak pek çok çalışan için motivasyon kaynağıdır. önce iyi bir lider olun, sonra da bunu hissettirin. Bırakın çalışanlarınız başka şirketlerde çalışan arkadaşlarına sizden bahsetsin, sizi çalışmaktan duyduğu memnuniyeti anlatsın.
Etkin liderlik için birkaç ipucu vereyim, ama yöntemler yine size kalmış :

 • Her zaman kibar olun
 • Kimseye hiçbirşey için hakaret etmeyin
 • Ayrılan çalışanların arkasından konuşmayın
 • Laf kalabalığı yapmayın, beklentilerinizi net bir şekilde ifade edin
 • Her zaman adil olun
 • Eleştirdiğinizden daha çok takdir edin
 • Bildiğinizi paylaşın, kimden olursa olsun yeni bilgiyi almaya istekli olun
 • Herkese davranılmak istediği gibi davranın (bunun için çalışanlarınızı tanımaya zaman ayırın)
Rica etsek bu yazıya oy verirmisiniz?
205 oy sonucunda
Puan : 8.6 / 10

Yorumlar

Bu yazıya yapılmış 17 yorum aşağıda listelenmektedir.

 1. bankacı

  28 Şubat 2008,saat 16:51

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  yazılanlar aynen yapıldığı takdirde, memlekette çalışacak eleman bulmak imkansız hale gelir. nede olsa biz Türk üz kuralsızlık bizim kuralımızdır. ARTIK MUTLAKA DEĞİŞMELİYİZ....

 2. sniper

  28 Şubat 2008,saat 20:03

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  bahsedılenler guzel seyler seyler fakat ulkemızde bunları yapabılen kac tane yonetıcı var benım calıstıgım yerde basarıyı cıkolata ıle odullendılıryor yılda %5 -10 zam ıse hıc yok zaten en son aldıgım zam %3 zam zaten maasım cok az o zammı yapsalar ne olur yapmasalar musterı memnıyetınde calısıyorum cagrı merkezı yanı gunde en az 200 tane musterı ıle gorusuyorum ben memnum olmadıktan sonra musterılerı nasıl memnum edıcem artık dıye dusunuyorum 17 aydır bu ısteyım bu bahsettıgınız yaklşasımların hıc bırı yapılmadı maalesef yapılacagınıda zannetmıyorum ulkede somuru sıstemı var cunku :((((

 3. Akean

  26 Mart 2008,saat 11:04

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  Ülkemizde maalesef çok az kişi arzu ettiği işte çalışma şansını yakalıyor ve işini severek yapıyor. Başarılı olacağımızı bildiğimiz bir işte çalışma şansımız çok düşük.Bunun sonucu olarakta önümüze zar zor çıkan birkaç iş fırsatlarından birisini seçerek bu karmaşaya katılıyoruz.Ve bunun sonucu olarak da özellikle yönetici konumunda olan kişiler çalışanlarının sorunlarını ve isteklerini dikkate almıyorlar. Önemli olan mevkilerini kaybetmemek ve yöneticilerinden negatif bir söz duymamak.Elemanlarınınn düşüncelerine önem veren ve bir sonuca varılamasa bile onlara yanlarında olduğunu hissettiren yöneticiler nerede?Varsa bile iş hayatımda böyle bir yöneticiyle çalıma şerefine erişemedim.Haklı olsan bile dinlemek istemezler.Çalıştığın sürece iyisindir ve eleştiri yaptığında en kötü eleman sensindir. Hemen suratlar düşer.Ve bu duyguyu sana öyle bir sindirirler ki,yanlış birşey olduğunda bile fikirlerini dile getirirken utanırsın.
  Böyle gelmiş böyle gider, sen mi bu düzeni değiştireceksin? mantığı devam ettiği sürece hiç bir ilerleme kaydedemiyeceğiz.

 4. erdem83

  31 Mart 2008,saat 19:22

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  gerçekten tebrik ediyorum , çok güzel bir çalışma ve tespit,başarılarınızın devamını diliyorum...

 5. judas

  09 Mayıs 2008,saat 14:27

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  tüm yorumlara katılmakla beraber eklemek istediğim bir nokta var.böyle yöneticiler beklemek yerine böyle yöneticiler yaratma gücünede sahip çalışanlar!komik gibi geliyor ama değil.
  Malesef çok sık olmasada kendini ifade etme şansı bulan çalışanlar bu şanslarını çok kötü kullanıyorlar ve yöneticileri yanlış kodluyorlar.En büyük sorun hep kazanılan para oluyor.kimse taktir edilmenin yada fikir üretmemnin ve bu fikrin uygulanabilirliğinin irdelenmesinin motivasyonunu arttırcağından bahsetmiyor.adaletsizlikleri uygun yerde zamanda ve uygun hitabetle dile getirmiyor.örnekler arttırılabilir.Bu da yöneticilerin işlerin kolaylaştırıyor kendilerini geliştirme ihtiyacı doğurmuyor.
  uzun lafın kısası biraz yöneticileri köşeye sıkıştırarak eğer sizinde içinizde bulunduğunuz organizasyona liderlik edecekse her zaman değişim ve gelişim içinde olması gerektiği düşüncesini oluşturmak.
  ilk söylediğimde çok komik görünen bu düşüncem bence oldukça ciddi ve zor bir yol.görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim!

 6. almira

  14 Mayıs 2008,saat 11:22

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  aslında herkesimin ve her çalışanın aklında ideal bir patron şeması bu şekilde fakat şimdilerdeki patronların düşündüğü şu kimse mecbur değil istemeyen çalışmaz evet sorunlara çözüm aramak yerine en kolayı seçiyolar fakat asıl unuttukları bu işe giriş ve çıkış süreçlerinde kaybettikleri zaman öncelikle işe alıştırma sonra yapuılan hatalar ve bunların düzeltimi peki sonra performans bekle tekarar aynı sorunu bu kişide yaşayacak ya sonra hadi yoluna nede ols memlekette çok işsiz var onlara göre işçinin beklentisi gereksiz sus ve çalış.peki ya şimdi gençlik bunları kabullenebiliyor mu hergün hak ve hukuktan bahsediliyor katlananlarda var ama mutsuz memnuniyetsiz severek yapılmayan bi iş gerisini siz düşünün kardamısınız zarardamı?

 7. 42

  03 Temmuz 2008,saat 14:53

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  keşke bu yazıların sadece başlıklarından olsun benim yöneticimde nasibini almıs olsaydı

 8. TURUNCU

  20 Temmuz 2008,saat 14:09

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  Mevcut ve mutlak doğruları olan yönetici tiplerinin değişmesi zor.
  Tavsiyem bu yönetici tiplerinden beklentileri arttırmaya yönelik çalışma yapmalarını istemek yerine potansiyel yönetici tipi genç nesilin kendilerini ;değişime ayak uyduracak şekilde şimdiden ,gezerek,görerek,araştırarak yetiştirmeye çalışmalarıdır.
  Unutmayalım ki birilerinin bizlerini yetiştirmesini beklemek bugün eleştirdiğimiz yönetici tiplerinin yerine aynısından potansiyel oluşturur.

 9. ins.kay.

  15 Aralık 2008,saat 21:41

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  Yazınızı çok beğendim ve faydalandım, kendim ve diğer yönetici arkadaşların uygulaması için çalışıcam.

 10. SİSYPHOS

  23 Ocak 2009,saat 00:37

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  kesinlikle katılıyorum çok güsel bir yazı.. pek bilmem kim nasıl bir yönetici ama bildiğim tek şey.. pazarlama mezunuyum işe başladığım 9 ay oldu. İşe hedeflerime ulaşmak için girdiğimi söylediğimde bana yardımcı olacaklarını söylediler ve yardımlarını esirgemeyen ve beni elinden geldiğince eğitmeye çalışan bir satış koordinatörü ve eğiticim var. evet aslında bir yerlerde gizli de olsa bu rastlaması nadir kiilerle birlikte çalışmak güzel. takdiri bol, bilgi paylaşımı iyi, çalışmalarımla ilgili, fikirlerime açık bir liderle çalışıyorum. ne kadar çabuk kendimi geliştirirsem o kadar iyi bir lider olabilirim..

 11. düşük potansiyel

  17 Mayıs 2009,saat 03:14

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  herkesin görüşleri yorumları aynı noktada buluşuyo yöneticimin bu yorumları okumasını isterdim acaba bi deişma olurmuydu zannetmiyorum ki olacak.benim yöneticimde bunların tek bir zerresi yok hakaret mi var dinlemek mi yok tebrik mi yok hep daha fazlasını isteer daha fazla para mı istiyorum ihtiyaç olmalı ama bazen işyerinde huzur olmayınca o paranın hükmü yok önceden ilk yöneticimde hepsi vardı işe memnuniyetle giderdim isteyerek erken giderdim müşterilerle ilişkilerim en yüksek memnuniyetleydi şimdiii işe gtmek degil iş lafından nefret eder oldum.umarım düzelecektir umarım

 12. mehmet say

  28 Mayıs 2009,saat 18:44

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  işyerindeki yaşanan tatsız sorunlar yüzünden çalışanların aile sorunlarına ve aileden toplumsal sorunlara dönüşüyor.sevgili arkadaşlar liderlik herşeyde olduğu gibi eğitimle olur.başarının sırrı nezakettir.bu ülkede hiç kimse kendi ayıbını kabul etmiyor.

 13. işletmeci

  04 Ağustos 2009,saat 12:04

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  Yazılanlar çok güzel. Uzun yıllar yurt dışında çalıştım ve şu anda aile şirketimin başındayım. Yurtdışında aldığım eğitim ve ticaret kültürü ile ülkemde para kazanmaya çalışıyorum ancak Türkiye tamamen farklı dinamiklere sahip bir ülke.
  Yukarıda söylenen prensipleri uyguladığınızda tipik bir Türk firması iflas eder kanımca. Çünkü biz maalesef bunları taşıyabilecek kadar kültür birikimine sahip değiliz.

 14. MT4136

  24 Ağustos 2009,saat 17:08

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  Merhaba yazılanlar kesinlikle doğru katılıyorum.Yanlız sizden bir ricam olacak firmada çalışan memnuniyeti anketi düzenleyeceğim örnek anketlere ihtiyacım var eğer mümkünsü bu konuda yardımcı olursanız sevinirim mail adresime gönderebilirsiniz Teşekkürler.

 15. sinem afsar

  12 Aralık 2009,saat 23:31

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  bunu begendim

 16. dobra72

  07 Mayıs 2010,saat 16:42

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  42 tarafından yazılmış bu yoruma cevaptır.

  özel bir bankada şube müdürü olarak görev yapıyorum ve inanın yukarıdaki maddelerin tamamını uyguluyorum. Fakat görüyorum ki; çalışanlara dost gibi davranınca, yaptıkları hatalar karşılığında sert bir şekilde uyarmayınca \"müdür nasıl olsa bir şey demiyor\" deyip sorumluluktan ve görev bilincinden uzaklaşıyorlar.Yöneticilerini kendilerine uzak görmesinler diye belli bir mesafe bırakmak kaydı ile samimi olmak istediğinde hemen laubalilik sınırını zorlamaya başlıyorlar. Bu sebeple \"keşke böyle yöneticiler olsa\" diyen arkadaşların konuya biraz da bu gözle bakmalarını tavsiye ediyorum. Kaldı ki yönetciliğe başlamadan önce amirlerim yarın yönetici olacağımı ve kesinlikle çalışanlara yukarıda belirtilen şekilde davranmamam gerektiğini yoksa iş yaptıramayacağımı, bu tavsiyelerin tecrübe ile sabit olduğunu söylediler... dolayısı ile şu anda yöneticilerin yukarıda belirtilen şekilde davranmamasını bu tecrübeler neticesinde olduğu kanaatindeyim...

 17. ayşe

  03 Şubat 2011,saat 12:19

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  burda ki yazılanların hepsi güzel ama bizim bir sorunumuz var kimse nedense bunların olacagına inan mıyor buda beni çok üzüyor çalışanlara verilen vadler hep palavra geliyor bu kanıya bir yıl boyunca casus gibi işcilerin aralarında yolculuk yaptım patronla ilgili öyle şeyler söylüyorlarki bence daha kimin emrinin altında bile çalıştıklarından haberleri yok bence insanlar ön yargısız olsun ve kimin emrinin altında çalıştıklarını bilsinle en önemliside çalışacagı işi sevsinleer. yoksa başarılı olması imkansız bence sadece kısa dönemli başarı göstere billir.


Yorum yazmak ister misiniz?

Bu alan gerekli bir alandır!
İsminizin sayfada görüntülenmemesini tercih ediyorsanız aşağıdaki rumuz alanını doldurmanız yeterlidir.
Gerçek adınızın sayfada görüntülenmesini istemiyorsanız bu alana bir takma ad girebilirsiniz!


E-posta adresiniz gerekli durumlarda sizinle iletişim kurabilmemiz için ve yorumunuza verilen cevaplardan sizi haberdar edebilmemiz için gereklidir! E-posta adresiniz sayfada görüntülenmeyecektir.
Bu alana yorumunuzu yazabilirsiniz.

Bir web sayfasına bağlantı vermek isterseniz [link=http://www.ornekadres.com/] Bağlantı Açıklaması [/link] yazmanız yeterlidir.
Bu alana yukarıdaki resimde gördüğünüz kodu yazınız.
Bu adım formun yazılımlar tarafından otomatik doldurulmasını engellemek için konulmuş bir güvenlik önlemidir.
Güvenlik Kodu