Bu Adam Bizim İşimize Yaramıyor, Çıkartın !!!

23 Şubat 2006 tarihinde Huriye Kurçenli tarafından Eğitimler kategorisine yazılmış makaledir

Bu yazı bugün 2, toplam 11153 kişi tarafından okunmuştur.
Okuyucularımızdan gelen 85 değerlenirmeye göre bu yazı 10 üzerinden 7.5 puan almıştır.

p class=\"MsoNormal\" style=\"margin: 0cm 0cm 0pt\">İşe al, işten çıkar, istifaları kabul et, bir başkasını işe al, verim alma, sonuç alma, daha uygun olabilecek bir başkasını işe al... Ne kadar maliyetli, ne kadar yorucu, ne kadar zorlu bir süreç.

 

“Bu iş hiç bana göre değilmiş.”, “Görüşmede bana bunları söylememişlerdi”, “Görüşmede kendisini böyle anlatmamıştı.”, “Keşke işi kabul etmeseydim.”, “İşe alarak hata mı ettik, neyse deneme süresinde işten çıkartırız.” Bu cümleler bize ne kadar tanıdık geliyor, değil mi?

 

İşe alım sürecinde, karşılıklı beklentiler örtüşmediğinde sorunlar çıkıyor. Adayın profili ile kurum profili örtüşmeli, adayın yetkinlikleri ile ilgili görevin gerektirdiği nitelikler örtüşmeli, adayın beklentileri ile kurumun adaya sunacakları, kurumun beklentileri ile adayın kuruma katabilecekleri örtüşmelidir.

 

Peki tüm bunları nasıl değerlendireceğiz, adaylar arasında nasıl karar vereceğiz, nasıl doğru bir işe alım yapacağız?

 

öncelikle, hangi görev için işe alım yapacaksak, aday ihtiyacının neden kaynaklandığını, görevin yetki ve sorumluluklarını, bu yetki ve sorumlulukları devralacak kişide bulunması gereken davranışsal ve teknik yeterlilikleri çok iyi saptamalıyız. Aday arayışımıza, bu “tam olarak belirlenmiş çerçeve”de başlamalıyız. Yani aslında kimi aradığımızı iyi bilmeliyiz. Göreve uygun eğitime, tecrübeye, nitelik ve yetkinliklere sahip bir aday kadar, şirketimizin vizyon, misyon ve kurum kimliğine uyum gösterecek adayı seçmek de çok önemlidir.

özgeçmişler üzerinde yaptığımız incelemeler sonucunda görüşmeye davet ettiğimiz adaylarla yapacağımız mülakatların etkinliği doğru işe alımda en önemli kaynağımız olacaktır. Bu nedenle doğru yapılandırılmış bir mülakat süreci çok önem taşır. Adaya soracağımız sorular, adayın görevin gerektirdiği yetkinliklere ne derecede sahip olduğunu ölçmeye yönelik olmalıdır. Her görev farklı yetkinlikler ister. örneğin bir Satış Temsilcisi için ikna kabiliyeti, kurumu temsil edebilme, iletişim yetkinlikleri öncelikli önemliyken, bir Yönetici Asistanı için organize olma, iletişim ve stresle başa çıkabilme yetkinlikleri öncelikli önemli olabilir. önceki iş tecrübelerinden örnekler isteyerek adayların geçmişte benzer durumlarda nasıl davrandıklarını öğrenmek bizim için bir yol gösterici olabilir. İyi yönetilmiş ve doğru yapılandırılmış bir mülakatla adaylar hakkında tahmin ettiğimizden fazla bilgi edinebiliriz. Mülakat sayısını arttırarak daha doğru sonuçlar elde edebiliriz, ancak mülakat yapan kişilerin bu konuda deneyimli ya da eğitimli olmaları gerekmektedir.

 

İşe alım süreci güvenilirliği kanıtlanmış testlerle, simulasyonlarla, teknik uygulamalarla da desteklenebilir. Bir Tercuman adayına çeviri yaptırılabilir, bir Yönetici Asistanına rapor yazdırılabilir ya da bir Yöneticiye sunum yaptırılabilir.

Yeterli sayıda adayla görüşüldükten sonra sıra adaylarımızı değerlendirmeye geldiğinde seçimlerimiz elbette objektif verilere dayanmalıdır. Adayın iş için uygun olduğuna karar verdiğimizde durup bir kez daha düşünmeliyiz. Aday kurumumuz için ne kadar uygun? Kurumu benimseyecek mi? Yoksa ilk fırsatta ayrılmanın yollarını mı arayacak? Kurumun hedeflerine uyum sağlayabilecek mi? Kurum kültürünü özümseyecek mi? Aynı gemide birlikte yol almaktan mutluluk mu duyacak, yoksa gemiyi ilk limanda terk mi edecek?

 

Eğer bir kurumun en değerli kaynağı, başarıya inanmış, bu yolda birlikte hareket eden, mutlu çalışanlarıysa, bu çalışanları oldukları yerden bulup çıkarmak ve “biz bir aileyiz, bu ailede birlikte gelişip ilerleyeceğiz” dedirtebilmek çok önemlidir. Dolayısıyla, doğru işe alım kurumlar için hayati önem taşımaktadır. Sadece günü kurtarmak için yapılan işe alımlar, bir süreliğine o açık pozisyonu doldurur ancak asla çalışan verimliliğini, çalışan motivasyonunu, kuruma aidiyeti ve başarıyı sağlayamaz.

 

Sözün özü; Şirketimiz için en uygun çalışan çin’de de olsa onu bulmalıyız.

Rica etsek bu yazıya oy verirmisiniz?
85 oy sonucunda
Puan : 7.5 / 10

Yorumlar

Bu yazıya yapılmış 1 yorum aşağıda listelenmektedir.

  1. Ufuk KURUÇAY

    16 Eylül 2009,saat 19:31

    Bu kişiye cevap ver

    Yeni yorum yaz

    Gayet başarılı bir makale Huriye KURÇENLİ\’yi tebrik ediyorum ve de başarılarının devamını diliyorum


Yorum yazmak ister misiniz?

Bu alan gerekli bir alandır!
İsminizin sayfada görüntülenmemesini tercih ediyorsanız aşağıdaki rumuz alanını doldurmanız yeterlidir.
Gerçek adınızın sayfada görüntülenmesini istemiyorsanız bu alana bir takma ad girebilirsiniz!


E-posta adresiniz gerekli durumlarda sizinle iletişim kurabilmemiz için ve yorumunuza verilen cevaplardan sizi haberdar edebilmemiz için gereklidir! E-posta adresiniz sayfada görüntülenmeyecektir.
Bu alana yorumunuzu yazabilirsiniz.

Bir web sayfasına bağlantı vermek isterseniz [link=http://www.ornekadres.com/] Bağlantı Açıklaması [/link] yazmanız yeterlidir.
Bu alana yukarıdaki resimde gördüğünüz kodu yazınız.
Bu adım formun yazılımlar tarafından otomatik doldurulmasını engellemek için konulmuş bir güvenlik önlemidir.
Güvenlik Kodu