Balık mı Tutalım İş mi Kuralım?

29 Ocak 2006 tarihinde Galip Uyar tarafından Genel kategorisine yazılmış makaledir

Bu yazı bugün 1, toplam 12599 kişi tarafından okunmuştur.
Okuyucularımızdan gelen 78 değerlenirmeye göre bu yazı 10 üzerinden 7.1 puan almıştır.

İstanbul’un klasikleşmiş fotoğraflarından bir karedir Galata’da balık tutan insanlar. Bu fotoğrafın kahramanları ellerinde olta sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başlarlar beklemeye bıkmadan usanmadan. Böyle bir fotoğrafa bakarken “Balık mı tutalım iş mi kuralım?” sorusuyla muhatap olsanız ne cevap verirdiniz? Balık tutmak ve iş kurmak... Neden bu ikisi birbiriyle kıyaslanıyor ya da birbirlerine seçenek olarak sunuluyor diye düşündüren bir soru.

İlk kez balık tutacak olan birini düşünün. Oltasını hazırlamasını, kancaya yem geçirmesini ve kaçınılmaz olanı –oltanın dolanmasını- , oltayı sallamasını düşünün. Şansı yaver gitmezse saatlerce olta başında balığın gelmesini bekleyeceğini düşünün tabi eğer o kadar sabırlıysa.  Balık tutmak için malzemen olacak. Nereye gitmen gerektiğini bileceksin. Oltan, kancan, misinan olacak. Sabahın erken saatlerinde çıkacaksın balığa. Kancaya yemi takacaksın, yemi takarken ellerine batacak kanca sonra atacaksın oltanı sulara ve başlayacaksın beklemeye... Sonra mı haydi rast gele. Beklemeyi öğreneceksin, sabredeceksin, sabırlı değilsen bile beklerken sabırlı olmasını öğreneceksin. Her boş çektiğinde bir kez daha deneyeceksin yılmadan... Bu sabrın sonu her zaman kişiye balık olarak dönmeyebilir; ilkler her zaman zordur. İlk balık tutma deneyimi hayal kırıklığına neden olabilir, ellerin boş dönebilirsin ama bunların hepsi tecrübe edinmede birer kademedir ve bunlar aşıldıkça balık tutma daha zevkli, daha vazgeçilmez olacaktır. Bazen boş çekeceksin ama zevk aldığın işi yaptığın için bu seni daha da kamçılayacak ve oltaya vuran ilk balık ve onun verdiği heyecan bütün bu beklemelere değecektir. Geriye balık tutmaktan kalan büyük bir haz olacaktır.

Peki ya iş kurma? çok mu farklı balık tutmaktan? Girişimci ile balıkçının kaderi ortak yazılmıştır aslında... Her iki iş için de birçok ortak nokta vardır. Bu ortak noktalar:

 • Hazırlık
 • Bekleme
 • Yakalama
 • Yeme

gibi başlıklar altında toplanabilir

Girişimci kuracağı işi için yoğun bir ön hazırlık döneminden geçecektir. İşi kurduktan sonra çalışmalara devam edip beklemeye başlayacaktır sabırla. Problemler çıkacaktır, ümidini yitirdiği anlar olacaktır, çektiği oltalar boş gelecektir ama yılmayacaktır. Ne de olsa kendi işini,  yapmaktan zevk aldığı işini yapmaktadır girişimci, bunun verdiği haz bile ayrı bir kazanım olacaktır. Eli boş bile dönse bir sefer, yine geri dönecektir ta ki malzemesi bitene kadar. O zamana kadar balık tutamamışsa durup düşünecek nerede yanlış yaptığını arayacaktır. Belki yerini değiştirecektir. En kötü ihtimalle, bir tane bile balık yakalayamadıysa geçirdiği güzel zaman onu mutlu edecektir. çünkü o diğerlerinden ayrılmış, farkını ortaya koymuş; hayalini, idealini gerçekleştirmeye çalışmış, yıllar sonra “keşke şunu deneseydim” düşüncesinin ağır yükünden kurtulmuştur.

Gün boyu olta başında bekleyip sonunda balık tutan kişi kovasını balıkla doldururken evine zaferle dönecek olmanın sarhoşluğunu yaşamaktadır. Sorsanız o an dünyanın en lezzetli balığı kendi tuttuğu balıktır. Kendi işini yapan, kendi hayali peşinde koşan girişimci de evine balıkla dönen kişi gibidir. Sorsanız en mutlu ve kendine güvenen kişi kendisidir. Zira girişimci fotoğraftaki balık tutan insanlara özenmekle kalmamış; oltasını kaptığı gibi Galata’ya koşmuştur. Hal böyleyken balık mı tutalım iş mi kuralım? Buyurun cevabını siz verin... 

Rica etsek bu yazıya oy verirmisiniz?
78 oy sonucunda
Puan : 7.1 / 10

Yorumlar

Bu yazıya kimse yorum yapmamış, neden ilk siz olmayasınız?


  Yorum yazmak ister misiniz?

  Bu alan gerekli bir alandır!
  İsminizin sayfada görüntülenmemesini tercih ediyorsanız aşağıdaki rumuz alanını doldurmanız yeterlidir.
  Gerçek adınızın sayfada görüntülenmesini istemiyorsanız bu alana bir takma ad girebilirsiniz!


  E-posta adresiniz gerekli durumlarda sizinle iletişim kurabilmemiz için ve yorumunuza verilen cevaplardan sizi haberdar edebilmemiz için gereklidir! E-posta adresiniz sayfada görüntülenmeyecektir.
  Bu alana yorumunuzu yazabilirsiniz.

  Bir web sayfasına bağlantı vermek isterseniz [link=http://www.ornekadres.com/] Bağlantı Açıklaması [/link] yazmanız yeterlidir.
  Bu alana yukarıdaki resimde gördüğünüz kodu yazınız.
  Bu adım formun yazılımlar tarafından otomatik doldurulmasını engellemek için konulmuş bir güvenlik önlemidir.
  Güvenlik Kodu