Gizli Müşteri Çalışmaları Neden OUTSOURCE Edilir

08 Kasım 2005 tarihinde Can Törtop tarafından Gizli Müşteri Araştırmaları kategorisine yazılmış makaledir

Bu yazı bugün 2, toplam 12109 kişi tarafından okunmuştur.
Okuyucularımızdan gelen 20 değerlenirmeye göre bu yazı 10 üzerinden 7 puan almıştır.

>

PlusValue Araştırma Hizmetleri tarafından 2005 yılı içerisinde Gizli Müşteri çalışması yapan firmalara yönelik olarak yapılan bir araştırma, ülkemizde de hızla yaygınlaşmakta olan bu araştırma yöntemi ile ilgili çarpıcı sonuçlara işaret ediyor. Farklı sektörlerden, Gizli Müşteri çalışması yapan 80 firmanın katıldığı araştırmada, bu çalışmayı outsource eden firmaların gerekçeleri de ortaya çıkarılmış. Bu gerekçeler aynı zamanda şirketlerin Gizli Müşteri çalışması’nda nelere önem verdiğini de bize gösteriyor. Bu yazıda hem bu gerekçeleri hem de şirketlerin önem verdikleri özelliklerin bazıları ile ilgili dikkat etmeleri gereken noktaları ortaya çıkarmaya çalıştım.

Araştırma firmalarının dahil edilmediği, sadece uygulama kanadında yer alan firmaların görüşlerini içeren araştırmanın sonuçlarına göre Gizli Müşteri çalışması şu sebeplerle outsource ediliyor :

 • Profesyonel firmaların sunduğu bilgiler daha detaylı sonuçlar içeriyor
  Gerçekleştirilen çalışma sonucunda elde edilecek raporun tasarımı çok önemlidir çünkü yaptığımız çalışma ne kadar detaylı, çalışmanın kapsamı ne kadar geniş olursa olsun bildiklerimiz raporda yazanlarla sınırlıdır. çalışmanın raporu tasarlanırken çalışmada kullanılan denetim formu ile uygunluk, istatistiksel olarak doğruluk, anlaşılırlık ilkelerine dikkat etmek gerekir. Rapor, karar alma mekanizmasındaki kişilere hitap edecek şekilde tasarlanmalıdır. Ayrıca, sonuçların bir kısmı çalışanları ya da şubeleri ile paylaşmak isteyen firmaların beklentilerine de cevap vermelidir.

 

 • Profesyonel firmalar, sektör odaklı sonuçlar sunabiliyorlar
  Aynı sektörden birçok firma ile çalışan araştırma firmaları sektörün geneline hakim oldukları için sundukları raporlara bu bilgilerini de yansıtıyorlar. Gizli müşteri çalışmasının yoğun olarak kullanılmadığı sektörler için de araştırma firmalarının diğer sektörlerde elde ettikleri tecrübeler denetim formlarının tasarımı, proje senaryolarının belirlenmesi, gizli müşteri profillerinin belirlenmesi ve rapor tasarım aşamalarında yararlı olmaktadır.

 

 • Araştırma firmaları geniş bir müşteri ağına sahip
  Gizli müşteriler, bu araştırma yönteminin en önemli ayağını oluşturmaktadır. Projeye uygun profilde, yetkin ve bilgili gizli müşterilerin projeye dahil olabilmesi için gizli müşteri ağının yeterinde geniş olması gerekmektedir. Her projede aynı gizli müşterilerin yer alması elde edilen sonuçların kalitesini olumsuz etkilemektedir. Geniş, projeye uygun ve aktif bir gizli müşteri ağına sahip olmak gerek araştırma firmalarının gerekse bu çalışmayı kendi imkanları ve gizli müşteri ağları ile yapan firmaların en çok özen göstermesi gereken noktalardan birisidir.

 

 • Araştırma firmaları daha hızlı davranıyorlar
  Araştırmanın tasarlanması, projeye uygun gizli müşterilerin organizasyonu ve raporlama aşamalarında araştırma firmaları, çalışmayı kendi imkanları ile yürütmekte olan firmalara göre daha hızlı hareket etmektedirler.

 

 • Firma içindeki kaynakların yetersizliği
 • Daha az maliyetle yapılabiliyor
 • Profesyonel, objektif ve güvenilirler
 • Araştırma firmaları “müşteri gözü” ile araştırma yapıyorlar
 • Gizli Müşteri Araştırması, tecrübe gerektiren bir çalışma
 • Bu konu onların uzmanlık alanı
Rica etsek bu yazıya oy verirmisiniz?
20 oy sonucunda
Puan : 7 / 10

Yorumlar

Bu yazıya kimse yorum yapmamış, neden ilk siz olmayasınız?


  Yorum yazmak ister misiniz?

  Bu alan gerekli bir alandır!
  İsminizin sayfada görüntülenmemesini tercih ediyorsanız aşağıdaki rumuz alanını doldurmanız yeterlidir.
  Gerçek adınızın sayfada görüntülenmesini istemiyorsanız bu alana bir takma ad girebilirsiniz!


  E-posta adresiniz gerekli durumlarda sizinle iletişim kurabilmemiz için ve yorumunuza verilen cevaplardan sizi haberdar edebilmemiz için gereklidir! E-posta adresiniz sayfada görüntülenmeyecektir.
  Bu alana yorumunuzu yazabilirsiniz.

  Bir web sayfasına bağlantı vermek isterseniz [link=http://www.ornekadres.com/] Bağlantı Açıklaması [/link] yazmanız yeterlidir.
  Bu alana yukarıdaki resimde gördüğünüz kodu yazınız.
  Bu adım formun yazılımlar tarafından otomatik doldurulmasını engellemek için konulmuş bir güvenlik önlemidir.
  Güvenlik Kodu